Јавно приватно партнерство је директна последица економске потребе Државе да, уместо прибављања кредитног капитала намењеног изградњи и развоју инфраструктуре и развоју одрживог система обављања делатности од јавног интереса, успоставе партнерски однос са приватним капиталом.
Држава ствара оквир за привлачење приватних инвестиција у јединицама локалне самоуправе, пре свега кроз формирање пројеката јавно – приватног партнерства, што би нарочито требало да увећа приватна улагања, допринесе развоју инфраструктуре и смањи јавни дуг.
Да ли је тај процес транспарентан, колико је Синдикат укључен у том процесу, шта се дешава са запосленима, њиховим зарадама, колективним уговорима? На који начин Држава штити јавни интерес у тим пројектима? Да ли је Законом предвиђена одговорност за доносиоце одлука у име Државе, надокнада штете на пр. или је одговорност само политичка?
Ово су само нека питања која су била тема Округлог стола „Јавног приватног партнерства у Србији“ који је организовао Савез самосталних синдиката Београда у сарадњи са Фондацијом Friedrich Ebert Stiftung 12. априла 2017. године у Хотелу „Zira“.
О овим питањима, као и искуствима јавног приватног предузетништва у Немачкој и институционални оквир у Републици Србији говорили су:
Roland Tremper, Синдикат јавних услуга Ver.Di za Berlin – Brandenburg, Berlin: . Искуства Немачке са моделом јавног приватног партнерства: синдикална перспектива из Европске Уније
Стеван Илић, стручни консултант за област јавно - приватног партнерства: Општи осврт – појам, модели, компаративна пракса и примена института јавно – приватног партнерства
Андијана Јовановић, заменица председника Комисије за јавно – приватно партнерство: Законодавни и институционални оквир јавно – приватног партнерства и имплементација пројеката у Републици Србији,
Обрад Тадић, стручни консултант за инвестиције и јавно – приватно партнерство: Економско – финансијска анализа, ризици и одрживост пројеката јавно – приватног партнерства.
Закључујући ову тему потпредседник Већа Савеза самосталних синдиката Београда Драган Тодоровић истакао је да у процесу јавног приватног партнерства постоји шанса али и велики ризици, посебно по запослене и јавни интерес.
Савез самосталних синдиката Београда заузеће став по овом питању, донеће Декларацију чија би суштина била да овај процес буде транспарентан и да у њему буде укључен Синдикат од почетка.
Достигнут ниво права запослених и колективни уговори морају остати сачувани, као и квалитет и цена услуга. Такође, Синдикат ће инсистирати да се дефинише и институт одговорности у случају неуспеха и да то не буде само политичка одговорност, већ да предвиди и санкције за доносиоце тих одлука.