СССС: ГЛОБАЛНО СМО ДОБРИ, А КАД ХОЋЕМО ВЕЋЕ ПЛАТЕ - ОНДА НИШТА

Душко Вуковић из Савеза самосталних синдиката Србије (СССС) каже да је састанак представника послодаваца, синдиката и владе о повећању минималне зараде био тежак, али да није дошло до договора јер стране нису хтеле да прихвате оно што су се договориле пре три године, односно да се минимална зарада изједначи са минималном потрошачком корпом. Он каже да упркос повећању минималца од 6,6 одсто - на 32.156 динара, он је још увек за 6.000 нижи од садашње потрошачке корпе, тако да су радници у минусу.

"Послодавци не прихватају аргументе, не синдиката, него радника, који кажу да ће са пуним учинком, за пуно радно време, сви они који су и до сада примали минималац бити у минусу, јер ће минимална зарада, упркос новом повећању од 6,6 одсто и даље за 6.000 бити нижа од садашње потрошачке корпе", истакао је Вуковић у Дану уживо на ТВ Н1.

"За последњих пет година, минималац је порастао за 40 и нешто посто, просечна плата за 22 посто, а профити које послодавци и привреда остварују 280 одсто. С друге стране имамо изјаве оних који воде државу да веома добро стојимо, и ми смо заиста очекивали да терет који је до сада падао на плећа радника, осете неки други слојеви. Међутим, са оваквим одлукама ми видимо да се тешко онај ко има профит, богатство, одриче њега у корист запослених. То је врста друштвене прерасподеле, којом смо незадовољни", поручује Вуковић.

Он је оценио да ће радници са овим повећањем, које ће примити тек у фебруару следеће године, свакако бити у минусу 6.000 динара и више, и то у односу на потрошачку корпу по последњим подацима који су из јуна и која износи 38.170 динара, а не зна се да ли ће почетком следеће године инфлација скочити, па и вредност саме потрошачке корпе.

"Позивам све оне који сматрају да може да се живи са 32.000 динара, нек од првог јануара живе и нек приме 32.156 динара, па да виде да ли могу да преживе. То је 83 одсто садашње потрошачке корпе. Од тог новца 14.400 трочлана породица може да потроши на храну... Не знам породицу која то може, која може да се обува и одева за 900 динара...", указао је Вуковић.

Он је додао да ће синдикати тражити да се преиспита садржина ове потрошачке корпе, "а гледаћемо да убедимо оне који креирају социо-економску политику да тиме репродукујемо стање јефтине радне снаге и отворено кажемо да сви они који су незадовољни могу да оду из ове земље, што и имамо последњих година на делу. Не одлазе само млади, него и квалификована радна снага, људи који су незадовољни стањем у овој земљи".

"Минимална зарада није економска, већ социјална категорија. Она је у овом друштву предвиђена још пре 20-ак година, баш за ситуације која нам се десила ове године – појава епидемије, или када се у предузећу деси нека криза. Дакле, ви гарантујете, држава гарантује да се запосленом у Србији обезбеди минимум средстава да би он могао да преживи. Чему онда минимална потрошачка корпа, ако је не прати минимална зарада?! То је бесмисао! Како да предупредимо овако бесмислене ситуације – да преговарамо, а не можемо да обезбедимо својим запосленима минимум на који смо се обавезали", пита Вуковић.

Он је указао да синдикате ни влада ни послодавци не уважавају као равноправне партнере, и да ће наставити да подносе иницијативе за повећање минималца. Рекао је да је, после повећања неопорезивог дела плате за све запослене на 18.300 динара очекује да то резултира повећањем зарада у реалном сектору.

На питање да прокоментарише нека мишљења да је продуктивност радника у Србији на ниском нивоу, он је истакао да то није тачно.

"Није тачно да је продуктивност радника на ниском нивоу, можда имамо један или два сектора који више исплаћују, а да реално те паре нису зарађене. На пример, просечна плата у грађевинарству је осам хиљада нижа од просечне, а видите колико се гради. Је л' може неко да каже да су грађевински радници непродуктивни?! Па, ко је изградио све ове путеве, ову инфраструктуру?! Они су продуктивни, само нису довољно плаћени", нагласио је Вуковић.

"Глобално смо добри, а кад хоћемо да практично то добро стање резултира вишим зарадама, онда нема новца", закључио је он.