ПОТПИСАН ПКУ ЗА ГРАЂЕВИНАРСТВО

Посебан колективни уговор за грађевинарство и индустрију грађевинског материјала Србије потписан је јуче, у просторијама Уније послодаваца Србије.
Уговор су потписали председник Синдиката радника грађевинарства и ИГМ Србије, Саша Торлаковић, председник Гранског синдиката грађевинарства и ИГМ-а ДИПП „Независност“, Саша Димитријевић и председник Удружења послодаваца у грани грађевинарства и ИГМ Србије, Веселин Ражнатовић.
Потписивању је присуствовао и председник Савеза самосталних синдиката Србије, Љубисав Орбовић.

Саша Торлаковић рекао је да ће овим гранским уговором, коначно, бити уређени односи између света рада и капитала, с обзиром на то да је замајац српске привреде увек било грађевинарство.
Он је казао да синдикат очекује да ће се за нека предузећа омогућити посебан режим, јер се баве веома значајним пројектима.
„Ово је велики дан за нашу грану и надам се да ће уговор добити и проширено дејство“, нагласио је Торлаковић.
Саша Димитријевић је рекао да су потписивањем уговора И практично финализирани преговори који су трајали неколико месеци и да је то било веома важно, будући да је ситуација у овој области доста сложена И имајући у виду да су зараде мање од републичког просека, а честе су повреде на раду и пословање у сивој зони.
„Овим колективним уговором желимо да поправимо оквире који би допринели побољшању статуса запослених у финансијском смислу и омогућимо заштиту и сигуран рад“, рекао је Димитријевић.
Посебним колективним уговором дефинисано је да што се тиче накнаде за топли оброк она буде 20 одсто од минималне зараде, а регрес је дефинисан у висини “минималца”.
То је, како је казао Димитријевић, побољшање у односу на претходни грански уговор. Такође су уговором дефинисани и коефицијенти за одређене послове.
Осврћући се на то да у области ове индустрије ради између 60.000 и 70.000 запослених, може се очекивати пораст броја у грани обзиром на пројекте које влада планира, истакао је Димитријевић.
Веселин Ражнатовић казао да је важно што су уређени сви детаљи око “минималца”, а осигурани и регрес и топли оброк.
Он је рекао да се нада ће се грађевинарство вратити на старе стазе на којима је некада било.
Како је навео Ражнатовић, неким предузецима се отвара и могућност извоза на тржиште Африке, што је веома важно.