Чланови Социјално-економског савета сложили су се у суботу око Нацрта закона о систему плата запослених у јавном сектору. Како је саопштено након седнице, испоштовани су сви захтеви синдиката а који се се односили на топли оброк и регрес.
Истичу да су се у овој веруији Нацрта нашла одређена решења која унапређују положај запослених у односу на неке раније предлоге.
Потпредседница Владе Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички потврдила је да је на седници Социјално-економског савета са послодавцима и синдикатима договорено како ће се уређивати плате у јавном сектору и да очекује да ће до краја наредне недеље закон о томе ући у скупштинску процедуру.
На конференцији за штампу после седнице Савета она је рекла да ће се регрес и топли оброк исказивати посебно, а њихов износ ће бити у складу са могућностима владе, као и да ће локалне самоуправе саме уређивати основице за плате својих запослених.
"Остаје и то да ће локалне самоуправе морати и убудуће да одговарају за своје буџете, према томе и да одређују основице за своје плате. Тако је у сваком уређеном систему у којем је локална самоуправа заиста локална самоуправа", казала је Удовички.
Председник Синдиката запослених у здравству И социјалној заштити Србије, Зоран Савић изјавио је да је предлог закона враћен на дораду, знатно поправљен у интересу запослених и да даје могућности регреса и топлог оброка, а да минули рад остаје као и досад, чак и боље формулисан:
"Запослени добијају могућност да остваре накнаду за топли оброк и регрес коју петнаест година нису имали. Накнада за минули рад је нешто чак и боље формулисана, јер је за све године рада у јавном сектору, а накнада зараде остаје по закону о раду", каже Савић.
Председник Синдиката управе Србије, Нјегош Потежица је Тањугу након седнице изјавио да су најважнија питања усаглашена у интересу предлагача и у интересу синдиката, те да су се чланови СЕС-а договорили и о начину дефинисања спорног члана 37. закона о платам и јавном сектору, чиме је договорено да се уместо формулације „расположивих средстава” уведе формулација „планираних средстава” у вези с различитим материјалним давањима.
Потежица је рекао да су чланови СЕС-а разговарали и о основицама за исплату зараде, односно како да се постигне да сви запослени у јавном сектору за исти рад имају једнаку плату.
„Најважније је да смо формулисали и обавезу исплате топлог оброка и регреса, јер годинама то право не остварујемо”, рекао је Потежица истичући да то практично знаци да је о клјучним питањимаа постигнута сагласност и да се нада да, ако све договорено буде и унето у Нацрт закона, у пракси неће бити већих проблема када је у питање спровођене тог закона