ОКРУГЛИ СТО „ЕФЕКТИ ЈЕДНОГОДИШЊЕ ПРИМЕНЕ ЗАКОНА О РАДУ НА ПОЛОЖАЈ ЗАПОСЛЕНИХ“

okrugli stoПетнаест месеци од почетка примене Закона о раду у СССС , 10. новембра 2015. године, одржан је Округли сто „Ефекти једногодишње примене Закона о раду на положај запослених“.
Поред представника СССС, у дискусији су учествовали представници УГС „Независност“, Министарства рада, Привредне коморе Србије, Нациналне службе за запошљавање, Инспектората за рад, Социјално економског савета Републике Србије, као и научни радници који се баве овом проблематиком. Модератор скупа је био секретар СССС Зоран Михајловић.
Присутне учеснике поздравио је председник СССС Љубисав Орбовић, који је подсетио на хронологију усвајања Закона о изменама и допунама Закона о раду и улогу послодавачких асоцијација, Америчке привредне коморе, Удружења послодаваца и страних инвеститора у дефинисању института у новом Закону о раду.


„Говорило се да је ово закон који запошљава, међутим, истина је да је то закон који оставља пуно простора послодавцима да отпуштају раднике када год пожеле“, рекао је Орбовић. Он је навео да је синдикат водио велику борбу против укидања за синдикате суштинских института, пре свега проширеног дејства Колективних уговора као и да је циљ послодавачких организација био умањење али и укидање бројних стечених права, и најзначијег, права на колективно преговарање и заштиту кроз колективне уговоре.
Председник Орбовић је истакао да закон истина није довео до масовних отпуштања, али су радници изгубили права, те да су новим законом највише добили послодавци.
Скупу се обратио и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
Потпредседник СССС Зоран Вујовић, презентовао је ефекте примене ЗОР – а на положај запослених. „Основни разлози за доношење измена и допуна Закона о раду из 2015. године, по мишљењу предлагача су: непримењивање постојећег закона, демотивисаност инвеститора и потреба смењења „сигурности“ радног места, флексибилно радно време, пооштравање дисциплинске одговорности и слабљење синдиката“ ,навео је потпредседник Вујовић. Он је представио анализу измена које се односе на зараде, Колективне уговоре, рад на црно, рад на одређено време, материнство, суспензије, незаконите отказе, казнене мере и синдикат.
Потпредседник СССС Душко Вуковић је посебно истакао, да је и поред јасних одредаба у Закону о раду, радницима „Ратка Митровића“ требало три месеца да дођу до обрачунских листића а питање је када ће у целости остварити своја потраживања.
У стручној расправи учествовали су: Срећко Михајловић из центра за развој синдикализма, проф. др Живко Кулић са Мегатренд универзитета, Андрић Чеданка секретарка СЕСА, потпредседник ПКС и представници Већа СССС. Председник СССС Љубисав Орбовић је нагласио да је врло симптоматично то што је одмах по усвајању Закона о изменама и допунама Закона о раду најављено доношење свеобухватног кодекса рада. “Предлог закона о систему плата у јавним предузећима и поред тврдње министра Вулина, да је Закон о раду кровни закон, овај закон, чији је предлагач Министарство управе и локалне самоуправе, анулирао је бројне одредбе Закона о раду. Са Привредном комором Србије, као социјалним партнером у колективном преговарању, било би јако тешко преговарати, али ПКС је институција која има капацитет и сигуран сам да би оно што се договоримо било и реализовано“, закључио је Орбовић.