Савез самосталних синдиката Београда и Фондација Friedrich Ebert Stiftung организовали су други скуп у оквиру Пројекта Форум прогресивна економија на тему „Улога Државе (и тржишта) у привредном развоју (уторак, 26.04. 2016. Хотел „Метропол“), на којем је присуствовао један број представника синдикалних организација самосталних синдиката Београда.
Имајући у виду да је просечни економски раст Србије у протеклих 15 година мањи од 3%, заинтересованост за његово убрзавање сасвим је очекивано.
Да ли би улога „видљиве Државне руке“ у том подухвату могла да буде интензивнија постало је питање које се разматра и у оквиру ММФ-а, чији експерти неретко позивају на веће инфраструктурне инвестиције (све у циљу фискалне експанзије).
Оно што је рецепт за неразвијене земље, попут Србије, свакако је масовно и брзо увођење нових технологија.
Питањем да ли је једини начин за то привлачење иностраних извозно оријентисаних компанија, као и другим важним питањима везаним за улогу Државе у развоју, бавио се овај скуп на коме су говорили:
- Горан Николић, Виши научни сарадник, Институт за европске студије, Београд, „Да ли су ино – инвестиције у прерађивачку индустрију кључ одрживаог економског раста?“
- Милисав Ђорђевић, секретар ГОСС пољопривреде Београда, „Однос Државе према великим домаћим аграрним системима пример ПКБ-а“.
- Проф. Др. Марко Маловић, Институт економских наука, Београд, „Улога Државе у економском развоју“,
- Љубодраг Савић, професор, Економски факултет, Београд, „Нова индустријализација као основ ефикасног и одрживог развоја Србије“.