„ Како синдикати европских главних градова могу да допринесу питању повећања зарада“
(Малта, 31. јануар – 02. фебруар 2018.)
На Малти је од 31. јаунара до 02. фебруара 2018. године у организацији Европске конфедерације синдиката (ЕКС) и Европског синдикалног института (ЕТУИ) одржана седамнаеста по реду конференција мреже синдиката европских главних градова (ЕКТУН). Домаћин конференције била је Генерална унија синдиката Малте. Конференцији су присуствовали представници синдиката Мадрида, Москве, Лисабона, Париза, Лондона, Берлина, Хелсинкија, Рима, Атине, Братиславе и Софије. У име ССС Београда скупу је присуствовао председник Томислав Бановић. ЕКС је представљао Лука Висентини, Генерални секретар, европско крило МКС-а Антон Лепик, Извршни секретар, а Међународну организацију рада Марија Елена Андре директор Бироа за радничке активности. Домаћини су обезбедили учешће представника синдиката, као и министарства финансија и министарства за европска питања и родну једнакост.
ЕКТУН je кровна организација са практичним искуством везаним за главне градове и њихове регионе/области. Идеја о формирању мреже потекла је од синдиката главних градова чланица ЕКС на Конгресу италијанског синдиката УИЛ, у Риму, 1985. године. Три године касније одржана је прва конференција у Стокхолму, а онда су домаћини били: Рим (1991, 2003, 2013), Париз (1995, 2009), Мадрид (1992, 2008), Лисабон (1998, 2016),Атина(2000,2010),Берлин(2001),Копенхаген(2011),Москва(2012),Вилнијус (2014) и Лондон (2017).
Региони главних градова представљају концентрацију значајног дела радне популације у европским земљама. Они имају важну економску и политичку улогу и снажни су покретачи конкурентности, запошљавања и иновација. У исто време, они имају значајне специфичности и концентришу важне и видљиве социјалне и економске проблеме.
Улога синдиката у регионима главних градова је од суштинског значаја за промовисање квалитетних индустријских односа и запошљавања како би се постигла конкурентност, одрживи развој, иновације, укљученост, побољшали услови живота и рада, не само у главним градовима, него и у њиховим државама у целини.
Значај њиховог повезивања препознао је и ССС града Београда који је својим учешћем на Малти добио статус активног члана мреже, што је срдачно прихваћено од стране осталих синдиката главних градова. Београд је тиме постао једини члан ЕКТУН-а са простора бивше Југославије. Председник Бановић је, захваливши организаторима и домаћину на позиву, укратко представио организацију, њену структуру, активности на пољу социјалног дијалога, колективног преговарања и резултате који су постигнути у претходној години на повећању зарада и потписивању колективних уговора. Била је то добра прилика да се обнове стара синдикална познанства и успоставе нови мостови сарадње са синдикалном браћом и сестрама из Москве, Рима, Париза, Лисабона, Хелсинкија.
Тема конференције „Како синдикати европских главних градова могу да допринесу питању повећања зарада“ представља значајан допринос кампањи о повећању зарада у целој Европи коју је почетком прошле године отпочела Европска конфедерација синдиката и која још увек траје.
Европски синдикални институт је објавио студију према којој су радници у 11 земаља Средње и Источне Европе и до 944 евра месечно мање плаћени него радници у Немачкој. Најниже плате у оквирима ЕУ исплаћују се у Румунији, Бугарској, Мађарској, Летонији и Хрватској. На западу је праведнији и транспарентнији систем утврђивања зарада и преговарачка улога синдиката у тој области је јача. То и јесте кључни елемент просперитета и индустријског напретка Немачке, па и Аустрије, Холандије и земаља севера. Питање је како пребродити тај дубок јаз између зарада на западу и истоку. И где је ту Србија са примањима која су далеко испод европског просека? Према речима Луке Висентинија, Генералног секретара ЕКС-а „потребно је да радници добију праведно повећање зарада како би се стимулисала економска тражња и добила борба против неједнакости. Како у Европи, тако и у другим деловима света“. А то подразумева заштиту синдикалних права и колективног преговарања.
Конференција на Малти била је добра прилика да се размене информације, контакти и најбоља пракса, отвори простор за дијалог међу синдикатима главних градова и њихових региона, као и да се промовишу и заштите солидарност, радничка права, систем колективног преговарања у запошљавању и успостављању благостања и борба против социјалног дампинга и неједнакости.
Основан је и стални комитет као оперативно тело које представља логистичку потпору мрежи. Следеће године конференција ће бити одржана у Софији 2019, у Хелсинкију 2020. године и за очекивати је да ће и Београд бити домаћин у блиској будућности.
Синдикална сарадња на нивоу Европе добила је једну нову димензију и ССС Београда је показао заинтересованост да, у складу са потребама и могућностима којим организација располаже, буде значајан фактор у очувању и јачању мреже.
Информацију сачинила
Биљана Пејовић
Међународно одељење СССС