ЗАУСТАВИТИ ПОХЛЕПУ КАПИТАЛА

Данас је Светски дан достојанственог рада!
Достојанствен рад, као идеју и као циљ, увела је и у почетку промовисала Међународна организација рада 1999. године.
Он се састоји од четири компоненте: запошљавање, права, заштита и дијалог. Достојанствен рад се заснива на уверењу да су све ове четири компоненте потребне за стварање најбоље перспективе за социјални напредак и развој.
Реч је о раду који подразумева продуктивно радно место на коме се штите права радника, на коме се може зарадити пристојна зарада и где постоји одговарајућа социјална заштита.


Уз глобалну економску кризу која и даље погађа све раднике, синдикати широм света ће 7. октобра позвати на мобилизацију, организовати догађаје и активности како би још једном упутили апел за достојанствена радна места и поштовање права запослених.
Тако су се и две репрезентативне синдикалне централе у Србији, Савез самосталних синдиката Србије и Уједињени грански синдикати „Независност“, традиционално, низом активности, као и организацијом овог округло стола, придружили многобројним синдикатима и организацијама широм света у заједничким напорима за промене које треба да обезбеде нова радна места, веће зараде и достојанствен рад.
Очекује се да ће светска кампања, која ће ове године бити фокусирана на заустављању похлепе капитала, попримити велике размере.
С обзиром на то да економска криза у целом свету, додатно појачана огромном миграцијом избеглица, угрожава радна места и будућност грађана, достојанствен рад треба да буде у средишту активности влада и синдиката свих земаља како би се кренуло у економски опоравак и изградњу нове светске економије, у којој на првом месту морају да буду – људи!
И људи у Србији, посебно радници, као и синдикати, огорчени све чешћим отпуштањима и спорим запошљавањем, не пристају да буду неми посматрачи свеопштем пропадању привреде и грађана наше земље.
Зато Влада Србије треба хитно и одговорно да дефинише јасне циљеве, одреди пут и утврди стратегију изласка из кризе, а радницима омогући да раде и зараде плату достојну живота и човека.
Често се чује аргумент да послодавци у Србији, домаћи и страни, као и држава као највећи, не могу да приуште пристојне плате и боље услове рада. Ипак, трошкове који су краткорочни брзо ће премашити дугорочна добробит. То чини достојанствен рад најбољим начином борбе против сиромаштва.
Јер, за већину људи немање посла значи - сиромаштво.
За запослене и оне који траже посао потребно је да влада предузме све да би се осигурало да се социјална заштита и радничка права у потпуности поштују и у радном законодавству и у пракси. Да би се постигао раст животног стандарда и привреде потребно је развити продуктивно запошљавање. Потребно је креирати нова и боља радна места, која могу бити боља само ако се унапређују заједно са стандардима и правима.
И млади траже посао и сигурност радног места. За оне срећнике који раде услов добијања радног места је потписивање бланко отказа, пристајање на повраћај послодавцу дела зараде, рад „на црно“, рад за зараду испод гарантованог законског минимума, често без годишњег одмора, здравствене заштите и уплате доприноса, и уз свакодневно малтретирање и мобинг.
Да би се спречио талас емиграције младих, подигао наталитет и побошљашали услови живота, позивамо јавност да се избори за више послова, за достојанствена радна места.
Да се заустави похлепа капитала и да радници не ћуте, а богати не муте!
Очекујемо да ћемо овом акцијом подстаћи све заинтересоване стране на сарадњу у решавању овог, али и многих других проблема, који онемогућавају запосленима у Србији рад достојан човека.