БУДУЋНОСТ СИНДИКАТА И СИНДИКАЛНОГ ПОКРЕТА ЈЕ ИЗВЕСНА

Поносни смо на нашу прошлост, али градимо будућност како би наше генерације изградиле још бољу организацију која ће наставити да успешно штити раднике и њихова права, изјавио је данас председник Савеза самосталних синдиката Београда, Драган Тодоровић.

Отворивши скуп под називом „Будућност синдикалног покрета“, одржаног поводом обележавања 120 година тог синдиката, Тодоровић је истакао да је Синдикат поносан на чињеницу да је једна од малобројних организација које постоје више од једног века, да поштује прошлост, али да мора да гради будућност како би неке будуће генерације могле да обележе још већи јубилеј од садашњег.

„Наша борба је током историје била тешка и она се наставља јер су права запослених и даље угрожена, закони се доносе на штету радника и све више умањују њихова права“, указао је Тодоровић.

Такав је, према његовим речима, случај и са најављеним изменама Закона о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима у одређеним делатностима, које прете да у потпуности укину основна права радника из радног односа, доводе у бесмисао постојање Закона о раду и већину радно ангажованих претвара у трајне сезонске, односно повремене раднике.

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић је нагласио да мало организација слави овакав јубилеј, као што је 120 година Синдиката Београда.

Указао је да је синдикално организовање, уосталом као и радно ангажовање, претрпело велике промене али је изразио наду да ће без обзира на промене и изазове радници увек успети да се организују.

"Сада смо сведоци да роботи обављају многе послове које су раније радили људи. То у ситуацији пандемије иде много брже него што се очекивало и раније претпостављало, а доводи до губитака многих радних места", рекао је Орбовић.

Он је рекао да се не зна довољно о условима под којима раде они који раде од куће, каква је њихова безбедност на раду и да је питање шта ће бити са њиховим радним местима када се пандемија заврши.

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић је истакла да је стварање безбедног и сигурног радног окружења и заштите права запослених циљ свих и да је за то потребно заједничко деловање синдиката, послодаваца и државе.

Такав циљ и добре намере, према њеним речима, има и држава када је најавила измене Закона о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима у одређеним делатностима, „чиме се настоји да се на стотине хиљада радника који раде сезонски заштити и преведе у легалне токове, од чега ће имати користи сви, и радници и држава“.

Она је рекла да је осим пољопривреде, где је закон до сада примењиван, највише радника “на црно” ангажовано у грађевинарству и туризму и кроз помоћ у кући. Они би, према њеним речима, били следећи који би били преведени у легалне токове, што значи да би за време које раде били пријављени и имали здравствено и пензијско осигурање.

„Иза овог закона стоји Министарство за рад и овај, као и сви други закони који ми будемо предложили, неће угрозити права радника и њихову заштиту“, обећала је Кисић Тепавчевић.

Према њеним речима, овај закон, за који још није готов ни нацрт, изазвао је доста неповерења у јавности, „за шта нема потребе, јер су сви, посебно синдикати, позвани да кроз радну групу учествују у његовом доношењу“.

Да елемената за неповерење, ипак, има, потврдио је и председник Орбовић, оценивши увредљивим за државу, али и синдикате, чињеницу да су предлог закона дали НАЛЕД и Британска амбасада.

„И то није само случај са овим законом. Подсетићу да је ММФ стајао иза доношења казнених поена за превремено пензионисање, док је НАЛЕД водио главну реч када је доношен закон о раду“, указао је Орбовић.

Председник Уније послодаваца Србије Милош Ненезић истакао је да је синдикат, посебно самостални, последњих двадесет година имао значајну улогу за опстанак бројних предузећа.

Он је рекао да је неопходна стратегија развоја земље, како би се утврдило која занимања су потребна тржишту рада и како би послодавци правили дугорочне планове.

Координатор Међународне организације рада за Србију Јован Протић позвао је синдикате и послодавце да што више у пракси примењују Програм достојанственог рада, који је Србија последњи пут потписала пре две године.