Синдикати јавног сектора, у оквиру Савеза самосталних синдиката Србије и Уједињених гранских синдиката „Независност“, предузеће све методе синдикалне борбе, укључујући протесте и штрајкове, у циљу одбране закона о систему плата запослених у јавном сектору, око чијег нацрта су усаглашени ставови на Социјално економском савету.
Иако је Радна група, састављена од представника синдиката и свих ресорних министарстава, успела да изради Нацрт тог закона, министар финансија Душан Вујовић је стопирао тај закон, запретивши да ће, уколико буде донет у постојећем стању, поднети оставку.
То су, на конференцији за новинаре у просторијама СССС, саопштили председници две репрезентативне синдикалне централе, Љубисав Орбовић и Бранислав Чанак.
Орбовић је рекао да би сутра, на седници владе, требало да се расправља о том закону и да ће тај правни акт, којим се, по налогу министра Вујовића и Светске банке, укида минули рад и накнаде зараде код одсуства са рада, бити послат у парламент без сагласности СЕС-а.
„Ми у овом моменту не знамо како ће изгледати тај закон, упркос чињеници да је Радна група већ неколико недеља радила на изради тог закона. Иако су представници свих министарстава учествовали у његовој изради, потезом једног човека тај закон је елиминисан, што је за нас неприхватљиво“, указао је Орбовић.
Министар Вујовић је хтео да минули рад укључи у коефицијенте и на тај начин елиминише минули рад у наредном периоду, односно за све запослене од 2017. године, објаснио је Орбовић.
„Иако смо тражили да нам министар предочи на који начин ће трошкови за минули рад да пробију буџетска ограничења, он нам није објаснио. Овде се показало да је једини фактор за доношење закона максимална штедња на терет запослених“, рекао је Бранислав Чанак, оценивши неприхватљивим да било ко прети оставком на седници СЕС-а.
Председник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити и члан Радне групе, Зоран Савић, рекао је да је овај закон требало да се односи на запослене којима су зараде већ умањене за 10 одсто, којима је у зараду урачунат и топли оброк и регрес, „па тако онај ко прима минималну зараду прими нула топлог оброка и нула регреса“. Према његовим речима, министар финансија није прихватио предлог који је стигао из ресорног Министарства државне управе.
„Намера је да се запосленима укине право на минули рад, односно да се умање права која сви запослени имају по Закону о раду. Уколико закон буде усвојен по жељи министра Вујовића, запослени ће имати мања права од оних које им даје Закон о раду, првенствено у погледу минулог рада и накнаде зараде код одсуства са рада, што је супротно Конвенцији МОР-а, коју је Србија ратификовала“.
Савић је пренео да је, на седници СЕС-а, министар Вујовић поручио представницима синдиката да неће дозволити да такав закон буде донет и да, уколико се не слажу са њим, „нађу другу државу“.
„Ми нећемо да мењамо државу, али можемо да мењамо министре. Зато нам остају друге мере синдикалне борбе, а то су протести и штрајк свих запослених у јавном сектору“, поручио је Савић.