Светски дан за достојанствен рад обележава се данас, када се радници суочавају са све већом похлепом власника капитала и немају на то прави одговор. Данас нема ни рада ни достојанства, а држава је на страни капитала И похлепе.
И грађани Србије, такође, желе да раде и живе од свог рада, али су у страху “од оних горе” и боје се да питају и за своја основна права.
То је оцена учесника данашњег округлог стола, под називом "Стоп похлепи капитала", који су, поводом Светског дана достојанственог рада, организовали репрезентативне синдикалне централе – Савез самосталних синдиката Србије и УГС Независност.
Потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије Душко Вуковић истакао је да је Међународна организација рада пре 16 година установила овај дан, а наша два репрезентативна синдиката га обележавају последњих седам година.
Он је нагласио да данас свет капитала користи сва расположива средства да терет кризе прелије на раднике, што производи све веће сиромаштво, како у Србији тако и у целом свету.
“Ствари се морају мењати еволутивним путем, али би радници требало да се тргну и постану свеснији и борбенији, како би се изборили са похлепом капитала која данас влада”, истакао је он. Али, додао је он, морамо променити И свест оних који доносе одлуке И креирају политику, јер они не желе да успоставе дијалог са представницима радника.
Потпредседник СССС Милан Грујић рекао је да се капитал отео човеку И почео да управља њиме.
“Капитал може неовлашћено да уђе у сваку пору, свако предузеће, за разлику од радне снаге којој је онемогућено да се сели”, казао је Грујић, указавши на нелогичност да је радна снага постала трошак производње.
Синдикати су, према његовим речима, медијски изоловани, уситњени И без идеологије, али морају наставити да се боре за радничка права И уређене односе у држави.
Рад је постао роба, али је и човек постао роба у времену у којем живимо, рекао је председник УГС Независност Бранислав Чанак, указавши да није требало пристати на епоху којој није потребна радничка класа, те је неопходно буђење свести радника у 21. веку.
“Сиромаштво било где угрожава богатство свуда. То се показало као тачно више пута у историји човечанства, а данашњи послодавци би требало да размисле да се и њих тиче право на достојанствен рад, јер недостојанствен рад не може да произведе достојанствене послодавце”, оценио је Чанак.
Чанак је, као пример, навео да је недавно у једној самопослузи питао младића од 24 године да ли је прошлог месеца добио плату на време, а овај му је уплашено одговорио да га све пита, само не то.
Модератор данашње сесије, професор Факултета политичких наука Зоран Стојиљковић истакао је Србија данас међу првих пет земаља по страху од губитка посла, а међу 10 земаља у којима се грађани не осећају срећно.
Право на достојанствен рад требало би да се тиче свих у друштву а не само синдиката, навео је он и прозвао Српску православну цркву и странке у Србији што се не баве овим питањем.
“Ако желимо владавину права И људску једнакост, морамо да знамо да је право на рад елементарно право”, подсетио је Стоиљковић.
Проф.др Божо Драшковић је рекао да је наше друштво изманипулисано, а синдикати маргинализовани И изразио бојазан да ће се овакво стање завршити новом револуцијом, која ће бити неконтролисана.
Он је предложио да се кампања за идућу годину назове “Стоп похлепи капиталиста И политичара” јер, како је објаснио, није похлепан капитал, већ појединац.