„Књига Савеза самосталних синдиката Србије“, која има за циљ да допринесе креирању боље Србије и понуди решења која су повољнија за раднике и пензионере, представљена је данас у просторијама СССС.
Све препоруке, захтеве и решења, за које се највећа синдикална централа у Србији залагала у претходном периоду, публиковали смо у нашу, синдикалну књигу, са жељом да се сви синдикални капацитети активно укључе и да, као одговоран социјални партнер, свеобухватно сагледамо проблеме и изазове и понудимо ефикасна решења.
Председник СССС Љубисав Орбовић рекао је да је књига била спремна још у априлу, али да синдикат није желео да ремети формирање нове владе, већ да сада, у неком мирнијем периоду, представи ставове радника које синдикат представља.
Један од фактора који су у великој мери утицали на овако тежак материјални и социјални положај радника и свих грађана Србије јесте приватизација, која је, иако неопходна, спроведена по систему „спаљене земље“, после које су, изузев малог броја фабрика, све остале биле уништене и опљачкане. Многе су, да су нас власти слушале, могле бити спашене да је у њима било спроведено радничко акционарство, указао је Орбовић.
„Подржали смо инвестиције и субвенције које влада даје како би што више капитала ушло у земљу и омогућило отварање нових радних места, али су оне даване скоро искључиво страним инвеститорима. То, међутим, није пратило раст зарада, већ су оне остале и даље изузетно ниске и недовољне за пристојан живот“, нагласио је он.
Према његовим речима, просечна зарада се од 2011. године до данас креће од 370 до 390 евра, по чему смо на дну европске лествице, док чак 346.000 запослених прима минималну зараду која није довољна ни за потрошачку корпу.
„И сада, када би требало да преговарамо око висине нове минималне цене рада, неки социјални партнери преко медија лицитирају са појединим износима, стварајући климу незадовољства, иако су сви свесни да се од ’минималца’ не може живети и да је неопходно повећати како би бар покрио потрошачку корпу“, указао је Орбовић.
Законом о раду, против чијих се појединих решења синдикат жестоко противио, колективно преговарање је скоро онемогућено у реалном сектору, у којем није потписан ни један грански уговор, упркос чињеници да се у том сектору највише крше радна и синдикална права.
„О томе власт мора да води рачуна када буде доносила нови закон о раду, који мора бити донет након јавне расправе и социјалног дијалога“.
Орбовић је рекао и да је смањење пензија, које су неотуђиво и стечено право појединца, неприхватљиво за синдикат и да се та неправда, као и увођење казнених поена приликом одласка у пензију, мора исправити у наредном периоду.
Представљајући књигу, секретар Већа СССС Зоран Михајловић, рекао је да је њен циљ да се ставови синдиката чују у јавности, како запослени не би више били на маргини овог друштва, већ да добију иста права као и послодавци.
„Остајемо доследни и истрајни у нашој борби за бољу Србију, са радником на челу да постанемо праведније друштво и успоставимо равномеран однос између света рада и света капитала“, закључио је Михајловић.
Професор Зоран Ивошевић је похвалио намеру синдиката да публиковањем књиге укаже на другачија решења и алтернативе којима може ићи ово друштво, као и да укључи све синдикалне капацитете у тој борби.
Он сматра да би део књиге требало да буде и захтев за измену Закона о раду, који би омогућио да чланови синдиката не буду само запослени, већ и радници који су ангажовани по другим основама код послодавца, попут привремено повремених послова.
У таквом режиму рада је ангажовано исто толико радника колико има и запослених, који би требало да имају иста права као и запослени. Оваква промена би „убила више мува одједном“ и довела до бољег статуса радника, синдиката и друштва у целиини, указао је Ивошевић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Ђорђевић, рекао је да се слаже са синдикатом да би плате и минималну зараду требало повећати, али да се „морамо кретати у реалним оквирима, које нам је успоставио капитализам“.
„У влади имате партнера, али се договор мора постићи компромисом кроз дијалог и јединство, што ће резултирати бољим животом грађана“, казао је он.
Ђорђевић је најавио да ће од 1. Септембра почети озбиљна борба против рада „на црно“, која ће се спроводити низом мера, попут пооштравања казнене политике и увођењем „мобилних инспектора“.
Такође ћемо брутално кажњавати послодавце који злоупотребљавају раднике у својим предузећима и понашају се робовласнички према њима, а урадићемо и социјалне карте, како би социјална помоћ дошла у праве руке, додао је он.
Према његовим речима, закони који ће бити измењени и они који ће бити нови, морају да буду спроводљиви и по мери свих.
Министар се заложио за долазак што већег броја страних инвеститора, „који ће се међусобно борити на тржишту и омогућити најбољим радницима да буду и више плаћени“