Веће Савеза самосталних синдиката Београда, на седници одржаној 20.10. 2016. године донело је Одлуку о покретању Иницијативе за закључивање Општег колективног уговора:
О Д Л У К А
Предлаже се Већу Савеза Самосталних Синдиката Србије да отпочне разговоре са осталим репрезентативним социјалним партнерима у Републици Србији у правцу доношења заједничке одлуке о започињању процеса колективног преговарања за закључивање Општег колективног уговора којим ће се, у складу са законом и другим прописима, уредити права, обавезе и одговорости из радног односа и међусобни односи учесника колективног преговарања.
О б р а з л о ж е њ е
Опредељење Републике Србије ка европским интеграцијама, отварање првих поглавља, намећу потребу усаглашавања наше нормативе са европском, а посебно у поглављу 19. чије се отварање очекује до краја године и које садржи област обавезности колективног преговарања, које је у директној вези за стварање услова социјалне стабилности, што је уједно и предуслов реализације планираног убрзаног привредног раста и дефинисаног Програмом Владе Републике Србије.
Веће Савеза самосталних синдиката Београда је такође разматрало:
Информацију о социјално – материјалном положају запослених у Београду.
Мишљења на радне верзије:
-Закона о раду преко агенција за привремено упућивање запослених,
-Закона о мирном решавању радних спорова,
-Закона о штрајку.
Уз констатацију да је социјално – материјални положај запослених, како у Републици, тако и у Београду, веома незадовољавајући, стандард запослених је и даље врло лош, куповна моћ грађана је на ниском нивоу, а просечна месечна нето зарада недовољна је за покривање просечне потрошачке корпе, да Закони који су донети негативно утичу на социјално – материјални положај запослених и велики број људи остаје без посла, посебно у јавним делатностима Веће Савеза самосталних синдиката Београда је усвојило следећи ЗАКЉУЧАК:
Веће Савеза самосталних синдиката Београда инсистира да се још ефикасније наставе активности Синдиката на побољшању социјално – материјалног положаја запослених. Да се кроз социјални дијалог, на свим нивоима оствари јачи утицај, пре свега да се Закони који утичу на социјално – материјални положај не доносе без сагласности Синдиката и консензуса свих релевантних чинилаца и партнера у социјалном дијалогу. Да Влада РС прихвати захтеве Синдиката који су усмерени ка стварању једнаких могућности за све, забрану дискриминације по било ком основу и јачању социјалног дијалога као што је то и у Европском законодавству. Синдикат јесте за усклађивање са европским нормама и стандардима, али да нови Закони дају више а не да дерогирају већ постојећа права.
Такође, разматрана је и Информација о активности Савеза самосталних синдиката Београда у заштити права радника и ефекти досадашње примене Закона о раду.
Пружање радно – правне заштите, односно заштите права из рада и по основу рада је приоритетан задатак кроз стално унапређење система рада како би се неопходна стручна помоћ пружила сваком члану на најефикаснији могући начин.
Закон о раду је донео промене које су, према мишљењу доносиоца, имале за циљ унапређење права из радног односа али у пракси се не може извести такав закључак.
Ова активност, у највећој мери, одвијала се преко Службе радно – правне заштите, колективних уговора и социјално – економских питања. Доминантна обраћања су по основу новчаних потраживања и то неисплаћене зараде, разлика зараде, накнаде зараде, коефицијенти, отпремнине, доприноси, минули рад, рад ноћу, сменски рад, предлози за извршења, отказ – дисциплински поступак, тумачење аката, технолошки вишак, распоређивање, проблеми у синдикалним организацијама, стечај, уговори о раду, уговори на одређено време, радно време, плаћена и неплаћена одсуства, мобинг, годишњи одмори, услови рада као и израда нормативе колективних уговора, правилника, давање предлога – иницијатива за промену неких од аката – закона, односно указивања на узрочнике проблема и смањења права радника, посебно у Закону о раду.