У просторијама Савеза самосталних синдиката Србије, уз подршку амбасаде Републике Аустрије у Србији, одржан је састанак представника СССС и УГС НЕЗАВИСНОСТ са делегацијом Аустрије, коју је предводио Јозеф Мухић, председник парламентарног одбора за рад и социјална питања Аустрије и председник Синдиката запослених у грађевинској и дрвно прерађивачкој индустрији. У саставу аустријске делегације, поред осталих, био је и представник дирекције Завода за осигурање од повреда на раду.
Делегацију домаћина предводио је потпредседник Већа СССС, Томислав Бановић, а у име УГС НЕЗАВИСНОСТ, потпредседник Милорад Пановић. У разговорима са гостима активно су учествовали и представници гранских синдиката грађевинарства и ИГМ, путне привреде, шумарства и прераде дрвета, енергетике и рударства, саобраћаја и телекомуникација. Основни цилј посете била је размена искустава из области безбедности и здравлја на раду, законске регулативе у Аустрији и Србији, искустава у погледу превенције повреда на раду и рехабилитације приликом повреда.
Аустрија, која има 3,5 милиона запослених, посебну пажњу посвећује заштити на раду и свест послодаваца у тој землји о неопходности превенције од повреда на раду је на веома високом нивоу. Завод за осигурање од повреда на рад функционише као институција 125 година и финансира се исклјучиво из доприноса послодаваца. Стопа доприноса за осигурање у случају повреде износи 1,3%. Завод располаже са неколико болница и рехабилитационих центара у које упућује раднике на лечење и опоравак. Завод има добру сарадњу са државним институцијама које прате ову област и инспекторатом за рад.
У Аустрији су актуелна два пројекта која директно третирају питања из ове области, а тичу се идентификационих картица и банке података. Преговори око увођења идентификационих картица, које би садржале основне податке о раднику у Аустрији, су у току (за сада оне постоје само на доброволјној бази) и на њиховој обавезности синдикати инсистирају, док држава успорава тај процес. Пројекат банке података подразумева јединствени регистар свих градилишта у Аустрији, чије би функционисање нарочито олакшало рад инспекторима. Гости из Аустрије сматрају да послодавци морају бити свесни да је и од њиховог интереса да се област безбедности и здравлја на раду уреди на најболји могући начин.
Представници наших синдиката упознали су госте са актуелном ситуацијом у области безбедности и здравлја на раду у Србији и активностима које се предузимају у том погледу, проблемима са којима се суочавају радници на својим радним местима и синдикати у преговорима са релевантним институцијама, у цилју унапређења и законског утемелјења ове области.
Данашња посета делегације Аустрије представлја искуство више за синдикате у Србији, као и вид подршке у борби за постизање основних права на здрав и безбедан рад и подстицај синдикатима да се међусобно подржавају и уважавају, и да, како је напоменуо Мусић, “говоре једним гласом”.